Cash4skill a na co to komu?

Slawek Maj 2, 2019 Brak komentarzy

Cash4skill a na co to komu?

Jestem leniem.
Tak wiem, to nie jest dobry początek na wpis, ale pozwól, że spróbuję Ci wytłumaczyć, dlaczego użyłem tego sformułowania i jaki to ma związek z cash4skill.

Żyjemy w czasach, w których wiedza i informacje mają ogromne znaczenie. Jednocześnie mamy to szczęście, że wszystkie informacje możemy zdobyć w sieci. Wystarczy zadać odpowiednie pytanie i już. Google wyrzuci nam setki tysięcy stron na których znajdziemy wszystko to, co nas w danej chwili interesuje. Możemy zajrzeć na fora, na Facebooka czy skorzystać z You Tuba. Żyć, czytać, przeglądać i nie umierać 🙂

Wyobraźmy sobie na przykład, że chcemy przeprowadzić się do Czech i tam rozpocząć nowe życie. Więc zwykle robimy tak:  wpisujemy frazę “przeprowadzka do Czech” w google i przed naszymi oczami pokazuje się mniej więcej taki widok:

I teraz mając wyniki, które nam “wyrzuciło” google możemy zacząć szukać odpowiedzi na interesujący nas temat. Oczywiście, o ile mamy czas, aby przebić się przez te wszystkie informacje. To po pierwsze. A po drugie: co zrobić, gdy nie możemy znaleźć odpowiedzi na nasze pytanie lub to co znaleźliśmy, nie wyczerpuje tematu, który nas interesuje ? Co wtedy? To proste. Możemy sami zadać pytanie, prawda? Przecież są fora, blogi, grupy facebokowe itd. No dobrze, ale co zrobić, gdy nikt na forum nie zareaguje na nasze zapytanie, w grupie na facebooku dostaniemy klasyczną odpowiedź w stylu “to już było” lub “weź poszukaj sobie w archiwum” a na YT możemy co najwyżej wysmarować komentarz pod filmem, bo nijak nie możemy skontaktować się z autorem filmu (albo ja tego nie potrafię)? Znacie to? Dość często, spotykałem się z taką sytuacją, szukając informacji w necie.

Pomyślałem sobie wtedy, że fajnie byłoby, żeby zamiast szukać odpowiedzi na forach, yt lub fb móc zadać pytanie komuś bezpośrednio i trochę skrócić tę drogę. Dotrzeć do osoby, która pracowała w danej pracy lub była w miejscu, które mnie interesuje. Do kogoś, kto mi podpowie, wskaże drogę, wytłumaczy jak chłopu na miedzy. Uchyli rąbka swojego świata. Powie co muszę zrobić, aby zacząć pracę lub “wejść” w wymarzoną branżę. Co jest zbędne, co potrzebne a co można sobie odpuścić. I jak właściwie wygląda od “kuchni” taka praca. Jakie są blaski a jakie cienie? Jeżeli rzecz dotyczyłaby podróży to chciałbym, aby mi ktoś opowiedział o specyfice danego kraju. Co powinienem wiedzieć? Co muszę wziąć z sobą? Jak tam dotrzeć? Jeżeli myślałbym o studiach, podpowiedziałby mi czy taki kierunek daje jakieś perspektywy na pracę w przyszłości, jacy są wykładowcy, jaki poziom nauczania itp. Chciałbym mieć informacje od kogoś, kto tego “doświadczył” a nie tylko czytał czy słyszał. Niech to będzie ktoś z doświadczeniem. Choćby niewielkim. Jestem skłonny mu nawet zapłacić. Nie mam czasu czytać, przeglądać filmików, angażować się na forum. Chcę wiedzieć jak najszybciej się da lub “kupić” trochę jego doświadczenia.

Pomysł przyjął realny kształt i tak narodził się cash4skill.

Cash4skill a na co to komu?

Projekt cash4skill jest adresowany do wszystkich. Dla tych, którzy szukają i dla tych, którzy lubią się dzielić swoim doświadczeniem. Do tych, którzy posiadają długoletnie doświadczenie w danym zawodzie/branży/miejscu, ale również do osób, które chociaż przez chwilę miały okazję doświadczyć w swoim życiu czegoś nowego lub robiły coś ciekawego. Chciałbym, żeby cash4 skill był również pomocny wszystkim, którzy poszukują swojej pracy marzeń lub miejsca w życiu. Dla tych którzy są dopiero na początku swojej drogi, wybierając kierunek studiów, dla tych którzy czują, że “nie pasują” do swojej obecnej pracy i dla tych , którzy mają wrażenie wypalenia na drodze zawodowej i szukają nowych wyzwań.

Uważam, że poznanie kogoś, kto już wykonuje lub wykonywał dany zawód bądź też znajduje się w miejscu, o którym myślimy i podpytanie go o to, co nas interesuje, byłoby ogromnym ułatwieniem i dostarczyłoby mnóstwa ciekawych informacji. Zamiast wyobrażeń, zasłyszanych lub przeczytanych opinii moglibyśmy zdobyć informacje od kogoś doświadczonego. Kogoś, kto podzieli się z nami wiarygodnymi informacjami.

Dlaczego taka forma jest lepsza?

Bo dostajesz informację bardzo szybko.
Możesz zapytać o wszystko. Nie jesteś ograniczony materiałem, który jest opublikowany/udostępniony w sieci.
Zwykle otrzymujesz najbardziej aktualne informacje.
Masz szansę poznać nową osobę i nawiązać interesujące znajomości.

Co więcej, gdy chcesz się podzielić swoim doświadczeniem i umieścić ogłoszenie, możesz sprawdzić, czy jest na nie popyt.

Co może być Twoim doświadczeniem? Wszystko.Np. Twoja praca, studia, podróże, zdarzenia, w których brałeś udział itp. Może się np. okazać, że będąc na jakimś popularnym kierunku studiów, dowiedziałeś się jak na nim “przetrwać”, jacy są wykładowcy, czego unikać, na co zwrócić uwagę. Ta wiedza może być cenna dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tą uczelnią i nic właściwie nie wie. Wszystko, czego się dowiedziałeś lub doświadczyłeś, może mieć wymierną wartość. Możesz zacząć od bezpłatnych porad, pokusić się o wydanie e-booka lub poprowadzić np. warsztaty.

Czy umieszczanie ogłoszenia w dobie blogów, vlogów, fb itp ma sens?
Każda aktywność w internecie wymaga czasu i mnóstwa energii. Prowadzenie bloga czy kanału na yt to żmudna i systematyczna praca. Poza tym zwykle nie wiesz na jaki “fragment” Twojej wiedzy jest zapotrzebowanie? Publikując swoje materiały lub dzieląc się swoją wiedzą w internecie, na feedback od czytelników trzeba czekać czasem bardzo długo. Ludzie mogą Cię czytać, oglądać, ale nie od razu dadzą wskazówki co ich interesuje, co im się podoba a co nie. Z cash4skill jest inaczej. Dając ogłoszenie ,sprawdzisz od razu i to bez dużego nakładu sił czy Twoje doświadczenie, wiedza może mieć wartość dla innych. Umieszczasz swoje ogłoszenie tylko raz. Nie musisz regularnie publikować nowych treści. Nic nie tracąc, możesz tylko zyskać.

A dlaczego jestem leniem? 🙂

Ponieważ lubię upraszczać sobie życie wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jeżeli dotarcie do jakiejś informacji wiąże się ze żmudnym wyszukiwaniem, porównywaniem, wczytywaniem się w dane zagadnienie to z reguły rezygnuję z tej drogi. Jeżeli istnieje łatwiejszy sposób, to chciałbym z niego skorzystać. W tym przypadku szukanie i przyswajanie mnóstwa informacji (często dla mnie bezużytecznych) kojarzy mi się z kupowaniem całej cukierni w momencie, gdy mam ochotę tylko na ciastko 🙂 Pomysł na cash4skill ma nieść z sobą prostotę komunikacji i możliwość uzyskania wiedzy związanej z pracą, branżą, zawodem lub miejscem prosto od ludzi. I po to właśnie został stworzony cash4skill. Żeby ułatwić nam wszystkim życie i móc poznać nowych pasjonujących ludzi.